Kırım artık Rusya'nın

Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde düzenlenen referandumda sonuç açıklandı. Referandumda kesin olmayan sonuçlara göre halkın yüzde 93'ü Rusya ile birleşmeye "evet" oyu kullandı.

Kırım artık Rusya'nın
 Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde düzenlenen referandumda sonuç açıklandı. Referandumda kesin olmayan sonuçlara göre halkın yüzde 93'ü Rusya ile birleşmeye "evet" oyu kullandı. Kesin sonuçların yarın (17 Mart Pazartesi) açıklanması bekleniyor.

“Kırım’ın Rusya Federasyonuyla hukuk öznesi olarak bağlanmasını destekliyor musunuz?” ve “Kırım Cumhuriyeti’nin 1992 yılı Anayasasının yeniden yürürlüğe girmesini ve Kırım’ın Ukrayna’nın parçası olma statüsünü destekliyor musunuz?” sorularının yer aldığı referandum bugün yapıldı. Türkiye saatiyle 08:00'da başlayan referandum oylaması 20:00'da sona erdi. Kesin olmayan sonuçlara göre; oy kullananların yüzde 93'ü Rusya ile bağlanılmasına "evet" oyu verdi. Resmi sonuçların yarın açıklanacağı belirtiliyor.

AB ve ABD başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesi referanduma hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle karşı çıktı. Türkiye de Kırım'ın Rusya'ya bağlamasına sıcak bakmıyor.

oda tv

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2014, 07:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER