Kayıp uçağı havadan arama resmen bitti

Kuala Lumpur Pekin seferini yaparken 227 yolcu ve 12 mürettebatı ile ortadan kaybolan MH370 sefer sayılı Malezya uçağını bulmak için 8 Mart Cumartesi gününden itibaren sürdürülen havadan arama çalışmaları resmen sona erdi.

Kayıp uçağı havadan arama resmen bitti
 Ortadan kaybolduğu günden beri çeşitli ülkelere ait hava arama uçakları ile Hint Okyanusu'nda devam eden havadan arama çalışmalarında kayıp uçağa ait hiç bir bulguya rastlanmadı. Daha önce uydular tarafından tespit edilen ve okyanusun yüzeyinde yüzdüğü açıklanan parçalara da rastlanmayınca havadan arama çalışmalarının durdurulduğu belirtiliyor.

Avustralya P3 Orion uçağı herhangi bir gelişmeye tedbir olarak bölgede bekletileceği açıklandı. Havadan arama çalışmalarında yer alan Avustralya, Yeni Zelanda, Malezya, Japonya, Güney Kore, Amerika, İngiltere ve Çin'e ait arama uçaklarının 18 Mart tarihinden beri 4.5 milyon metrekarelik alanı taramak için 300'den fazla arama uçuşu yaptığı açıklandı.

ARAMA OKYANUS TABANINDA DEVAM EDECEK

Avustralya Başbakanı Tony Abbott, 'kayıp uçağı havadan arama çalışmalarının sona erdirildiğini' açıklamasından sonra Avustralya liderliğindeki Ortak Arama Ajansı Koordinasyon Merkezi, arama çalışmalarına katılan uçakları çoğunun bölgeden ayrılacağı belirtildi.

Bu açıklamanın ardından, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Yeni Zelanda ve Malezya uçakların üsse dönmekte olduğunu doğruladı. Ancak kayıp uçakta en fazla vatandaşı bulunan Çin'den konu ile ilgili henüz bir açıklama gelmedi.

Avustralyalı yetkililer kayıp Malezya uçağını arama çalışmalarının bundan sonraki haftalarda okyanus dibine odaklanılarak devam edeceğini açıkladı.

Avustralya, Çin ve İngiltere'ye ait 14 geminin deniz yüzeyinden 'Kara Kutu' sinyali aramalarını sürdüreceğini belirten Avustralyalı yetkililer ancak bu aramaların çok yoğun olmayacağı 'büyük ölçekli hava ve deniz aramasının sona erdiği'' belirtildi. Önümüzdeki haftalarda yoğunlaşacağı açıklanan deniz tabanındaki aramalara yeni deniz radarları ile donatılan Bluefin-21 isimli insansız denizaltı ile devam edilecek.
Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2014, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER