Filipinler açlıkla boğuşuyor

Haiyan tayfunu sonrasında zor günler geçiren Filipinlerin Tacloban halkı, gıda ve temiz su bulmakta zorluk çekiyor.

Filipinler açlıkla boğuşuyor
Kentin büyük bölümü tahliye edilmiş olsa da geride kalanlar elverişsiz koşullarda yaşam mücadelesi veriyor.

"Kedi ve köpek eti yeniyor"

Her geçen gün artan açlık ve su sıkıntısı nedeniyle halk sokakta özellikle yabancı uyruklu gazetecilerden yiyecek ve su istiyor.

Tacloban bölgesinde yaşayan 68 yaşındaki Hospicio Doldolea adındaki Filipinli, açlık nedeniyle yakınlardaki bazı kırsal bölgelerde köylülerin köpek ve kedi eti yemeye başladığını belirterek, "bazı bölgelerde açlık nedeniyle kedi ve köpek eti yenmeye başlandığını" söyledi.

Halk, yardımların hayatta kalmaları için bir an önce yardımların bölgeye ulaştırılmasını istiyor.

Kentte yaklaşık 1 haftadır sokaklarda bekletilen cesetlerin bugün akşam saatlerinde toplu olarak gömüleceği belirtiliyor. Ceset toplama merkezindeki hükümet yetkilileri cesetleri uzak bir noktaya kamyonla taşıyıp toprağa gömüleceğini ifade ediyorlar.

Kuru yük gemileri karaya çıktı

Üzerinden yaklaşık bir hafta geçen tayfunun her geçen gün oluşturduğu büyük yıkım gün yüzüne çıkıyor. Tacloban'nın kıyı şeritlerinde denizden sürüklenip yaklaşık 200 metreye kadar karaya çıkan dev gemiler afet mağduru halk için barınma alanı olmuş durumda.

Neredeyse bütün evi yıkılmış Cristophe, dev dalgaların ve rüzgarın kuru yük gemilerini evlerinin yakınına kadar getirdiğini belirtiyor. Tayfun nedeniyle yüksek kesimlere çıktıklarını, geri döndüklerinde ise evlerinin yanı başında gemileri görünce büyük şaşkınlık yaşadıklarını belirtiyor. 
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2013, 13:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER