EBOLA VİRÜSÜ HIZLA YAYILIYOR

Afrika'nın üzerine kabus gibi çöken Ebola virüsü can almaya devam ediyor. Batı Afrika'da Gine Cumhuriyeti'nde şubat başında başlayan salgının, komşuları Liberya ve Sierra Leone ve Mali Cumhuriyetlerine de sıçradığı ve ölümler olduğu belirtildi.

EBOLA VİRÜSÜ HIZLA YAYILIYOR
 Afrika'da yarayan kana olan Ebola virüsü can almaya devam ediyor. Ebola virüsü, hasta kişilerin kanı, salgıları ya da vücut sıvıları, kirli iğne veya ortamda bulunan diğer hastalık bulaşan ekipmanlarla temas yoluyla geçiyor. Türkiye Halk Sağlığı Kurumuve Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, Batı ve Orta Afrika ülkelerinde görülen "Ebola Virüsü Hastalığı" konusunda uyarılar yaptı.

ATEŞ, HALSİZLİK

Hastalığın Türkiye'ye bulaşmasını önlemek amacıyla Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü tarafından gerekli tedbirlerin alındığı bildirildi. Medical Park Samsun Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Utku Kavruk; özellikle Afrika’da görülen “Ebola virüsü" ile ilgili olarak “Dünyanın en bulaşıcı hastalıklarından birisi sayılan Ebola, hasta hayvan veya insanların temasıyla bulaşmaktadır” diye konuştu. Ani başlayan ateş, halsizlik, kas, baş ve boğaz ağrısı tipik belirtilerdir. Afrika'ya gitmeden önce mutlaka bir doktora danışın.

EBOLA VİRÜSÜ HASTALIĞI

Ebola virüsü, hasta kişilerin kanı, salgıları ya da vücut sıvıları, kirli iğne veya ortamda bulunan diğer hastalık bulaşan ekipmanlarla temas yoluyla geçiyor.

Ölüm oranı yüzde 90'lara ulaşan hastalık sıklıkla ani ateş, yoğun halsizlik, kas, boğaz ve baş ağrısı ve bulantıyla kendisini gösteriyor. Bu belirtileri kusma, ishal, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarında bozulma ve bazı vakalarda iç ve dış kanamalar takip ediyor .

DSÖ, vakaların bildirildiği bölgelerde kalan kişilerin belirtilere karşı tetikte olmasını, ilk hastalık belirtisi görülür görülmez doktora başvurulmasını öneriyor.
Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2014, 12:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER