Afet Hasarları 50 milyar Dolar

Munich Re’nin son araştırmasına göre, 2013’ün ilk yarısında doğal afetler yaklaşık 45 milyar dolar ekonomik hasar yarattı. Bu rakam, son 10 yılın ortalaması olan 85 milyar doların epey altında kalırken, toplam sigortalı hasar 13 milyar dolar olarak kaydedildi. Sellerin 16 milyar dolarlık hasara neden olduğu Almanya hasar şampiyonu oldu.

Afet Hasarları 50 milyar Dolar
 MUNICH Re’nin araştırmasına göre, 2013’ün ilk yarısındaki doğal afet istatistiklerine bakıldığında, yarattıkları milyarlarca dolarlık hasar sebebiyle sellerin en önde olduğu görülüyor. Avrupa, Kanada, Asya ve Avustralya’da gerçekleşen sel felaketleri toplam ekonomik hasarın yaklaşık yüzde 47’sini, toplam sigortalı hasarınsa yaklaşık yüzde 45’ini oluşturuyor. 2013’ün ilk yarısında gerçekleşen tüm doğal afetlerin sebep olduğu yaklaşık 45 milyar dolarlık toplam ekonomik zarar, son 10 yılın ortalaması olan 85 milyar doların altında kaldı. Toplam sigortalı hasar ise 13 milyar dolar civarında oldu. Son 10 yılın ortalamasıysa 22 milyar dolardı.

ALMANYA’DA SELLER 16 MİLYAR DOLARLIK HASARA YOL AÇTI

2013’ün ilk yarısında en çok hasara yol açan doğal afet, Almanya’nın güney ve doğusunun yanı sıra komşu bölgelerinde yaşanan sel felaketiydi. Bu felaketin yarattığı ekonomik hasar 16 milyar doları aşarken, selden kaynaklanan sigortalı hasarsa yaklaşık 4 milyar dolar oldu. Bu sigortalı hasarın çoğu Almanya’dan geldi. 2002’de Elbe Nehri’nin taşmasıyla gerçekleşen seli hatırlarsak, buradaki selin toplam 16.5 milyar dolar ekonomik hasara yol açtığı, sigortacılaraysa 3.4 milyar dolara mâl olduğu görülebilir.

Bavyera ve Almanya’nın doğusundaki seller, 2002 yılında Tuna ve Elbe Nehirlerinin geçtiği yerlerde yaşanan sel olaylarından çok daha fazla hasara sebep oldu. Passau’da; Tuna, Inn ve Ilz Nehirlerinin kesiştiği noktada 1501 yılından bu yana ölçülen en yüksek su seviyesi kaydedildi. Dresden’deyse 2002’de yaşananın aksine, şehir merkezi neredeyse hiç zarar görmedi. Magdeburg’da sel rekor kırdı, 20 binden fazla insan tahliye edildi.

SEL ÖNLEMLERİ BİR KEZ DAHA ÖNEMİNİ KANITLADI

Avusturya ve Çek Cumhuriyeti gibi komşu ülkelerde de sel ciddi boyutlarda hasara yol açtı. 2002’de yaşanan hasarın aksine Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag artan sel kontrolü sebebiyle neredeyse hiç zarar görmedi. Avusturya’da şiddetli yağış sebebiyle sayısız çamur seli yaşandı. Viyana’daki “Yeni Tuna” kanalına yönelen sel suları sayesinde bazı sokakların sel basması önlenmiş oldu. Slovakya ve Macaristan’da seller sadece Tuna Nehri’nin taşması sebebiyle oldu, iki ülke de şiddetli yağışlardan etkilenmedi. Sadece nehrin yakınındaki birkaç sokağın sel basmasıyla Bratislava ve Budapeşte’de sele karşı alınan önlemler de değerini kanıtlamış oldu.

2013’ün ilk yarısında en çok hasara, ABD’de 18 ila 22 Mayıs tarihleri arasında yaşanan şiddetli hortum vakaları yol açtı. 21 Mayıs’ta, beşinci kategorideki bir hortum Oklahoma City’deki kırsal bir alan olan Moore’u vurdu. Hortum saatte 300 kilometreyle zirveye ulaştı ve 2 kilometrelik çapıyla alışılmışın oldukça dışındaydı. Yarattığı yıkımsa inanılmazdı. Sadece Moore’da yedi okul ve bir hastane de dahil olmak üzere binin üzerinde bina tamamen yok oldu. 26 kişi hayatını kaybetti ve 370’ten fazla kişi yaralandı. Toplam ekonomik hasar 3 milyar doların üzerindeydi, sigortalı hasarsa yaklaşık 1.5 milyar dolardı.

KANADA DA SELLERDEN PAYINI ALDI

Bir diğer önemli olaysa, Kanada’da bir eyalet olan Alberta’yı sel basmasıydı. Bölgede daha önce bu kadar kötüsü muhtemelen olmamıştı. 19 Haziran’da başlayan, metrekare başına 200 litre su düşen şiddetli yağışlar bu sene karların geç bir zamanda erimesiyle de birleşince, Calgary’deki Bow Nehri’nin 2005 yılında yaşanan sel olayının üç katı büyüklüğünde bir felaket yaşandı. Bölgeden 75 bin kişi tahliye edildi ve sayısız sokağı sel bastı. İlk tahminlere göre toplam ekonomik hasar 3 milyar doları aşacak. Sigortalı hasarınsa 1 milyar dolar civarında olması bekleniyor.

İnsani açıdan en ağır sonuçları olan olaylarsa, Hindistan’ın kuzeyinde ve Nepal’de vaktinden çok daha erken başlayan ve normalden de şiddetli olan Muson yağmurlarının yol açtığı seller oldu. Yüzlerce yol ve köprü kullanılamaz hale geldi, bunun bir sonucu olarak arama-kurtarma görevlileri de çok zorlandı. Binin üzerinde insan hayatını kaybetti. Sonuç olarak, yılın ilk yarısında dünyada doğal afetlere bağlı olarak hasar yaratan toplam 460 olay oldu, bu rakam son on yılın ortalaması olan 390’ın biraz yukarısındaydı.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2013, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER