2 milyon çocuk ölebilir

Filipinleri hafta sonu vuran Haiyan tayfunu en az 10 bin kişinin ölümüne neden oldu. Afet bölgesinde insanlık dramı yaşanıyor. Mahsur kalan halk bölgeden kaçmaya çalışıyor ancak kurtarma ekipleri yeterli değil.

2 milyon çocuk ölebilir
 Filipinleri hafta sonu vuran Haiyan tayfunu en az 10 bin kişinin ölümüne neden oldu. Afet bölgesinde insanlık dramı yaşanıyor. Mahsur kalan halk bölgeden kaçmaya çalışıyor ancak kurtarma ekipleri yeterli değil. Filipinleri Haiyan'dan sonra şimdi de Zoraida tayfunu tehdit ediyor. BM, Filipinler'deki tayfundan 11.3 milyon insanın zarar gördüğünü, 2 milyon çocuğun açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı. Filipinler için ilk aşamada 300 milyon dolar yardım gerektiğini belirten BM, yeterli yardımın yapılmaması durumunda 2 milyon çocuğun ölümle burun buruna kalacağını duyurdu.


Yeni bir felaket geliyor

Filipinler, 10 bin kişinin yaşamını yitirdiği Haiyan tayfununun yaralarını sarmaya çalışıyor ancak yara çok ağır. Tayfundan etkilenen 10 milyon kişiye yardım ulaştırılması için zamana karşı yarış var.

ABD ve İngiliz donanmasına ait savaş gemileri kurtarma çalışmalarına katılmak için Filipinler yolunda.

10 bin kişinin öldüğü Tacloban kentinde, doğal felaketten kaçmaya çalışan halk ile kurtarma ekipleri arasında gerilim yaşanıyor.

Bölgeden kaçmaya çalışan halk, uçaklarla binmek için güvenlik güçleriyle çatıştı. Anne ve babalar, hiç olmazsa çocuklarının güvenli bir yere götürülmesi için yalvarıyor.

Uzmanlar, Haiyan'ın bölgeyi terk ettiğini ancak "Zoraida" adlı yeni bir tayfunun bölgeye doğru yaklaştığını belirtiyor.

Filipinler'de altı adayı vuran, Leyte ve Samar adalarında yıkıma neden olan tayfunun bilançosu da her geçen gün artıyor.

Binlerce kişinin yaşamını yitirdiği tayfunda milyonlar yardım bekliyor. Gıda ve barınma sıkıntısı yaşanıyor.

Türk yardım malzemeleri de, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay tarafından Filipinli yetkililere teslim edildi.

Filipinler'in Haiyan tayfunundan en çok etkilenen Tacloban kentinde, cezaevi binasının hasar görmesini fırsat bilen mahkumlar da kaçtı.

Cezaevinde 600'den fazla mahkum bulunuyordu ancak kaç mahkumun kaçtığı henüz belirlenemedi.

Yeni bir felaket geliyor

Filipin Doğal Afet Risk Azaltma ve Yönetim Konseyi, Samar, Leyte, Cebu, Iloilo, Capiz, Aklan ve Palawan bölgelerindeki 39 eyalette 7 bin 488 köyde hasara yol açan tayfunda 2 bin 487 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Devlet Başkanı Benigno Aquino'nun doğal afet durumu ilan ettiği bölgelerde, 582 bin kişi de evsiz kaldı.

Haiyan tayfunu, Çin'in güneyinde de can aldı.

Çin devlet medyasında yer alan haberlere göre, ülkenin güneyindeki Haynan adası ve Vietnam sınırındaki Guangşi eyaletlerinde 8 kişi hayatını kaybetti. Bölgede dört kişinin de kaybolduğu belirtildi.

Haiyan'ın etkisini azalttığı Çin'in güneyinde, sağanak yağış ve fırtınanın bir süre daha devam etmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2013, 22:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER