Türkiye'deki Suriyeli Sayısı 700 Bine Ulaştı!

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Suriye’deki iç savaşa siyasi bir çözüm bulunana kadar açık kapı politikasına devam edileceklerini söyledi.

Türkiye'deki Suriyeli Sayısı 700 Bine Ulaştı!
 Cevdet Yılmaz, Kuveyt'te düzenlenen Suriye Donörleri Konferansı'na yaptığı konuşmada, 3. yılına yaklaşan Suriye krizinde Türkiye'de 700 bin mültecinin bulunduğunu ifade etti.

Yılmaz, Suriye için çözüm arayışlarının öncelikleri arasında yer aldığını belirterek, Türkiye'nin yapıcı bir anlayışla uluslararası toplumun çözüm arayışına destek vermeye devam edeceğini kaydetti.

Ocak sonuna doğru gerçekleşecek olan 2. Cenevre Konferansı'nın Suriye için bir siyasi geçiş dönemi başlatmasını umut ettiklerini aktaran Yılmaz, "Geleceğin Suriye'si demokratik ve çoğulcu olmalıdır. Bu çerçevede hiç kimsenin etnik ve dini özellikleri gözetilmemelidir. Bu konferans da Suriye'ye yönelik problemlerin çözümü konusunda gerekli desteği uluslararası toplumdan toplayabilir." diye konuştu.

Suriye krizinin sorumluluk gerektirdiğine vurgu yapan Cevdet Yılmaz, bu sorunun sadece mültecileri barındıran ülkelerin sorunu olmadığını bildirdi.

Suriye'deki insani krizle başa çıkılabilmesi için Türkiye'nin kendi bütçesinden 2 milyon dolar harcadığını dile getiren Yılmaz, şöyle devam etti: "Yaklaşık 210 bin Suriyeli Türkiye'de kamplarda kalıyor. Türkiye'nin en fazla çektiği sıkıntılardan bir tanesi de Suriye sınırındaki mültecilere yardım oluşturmaktır. Siyasi bir çözüm bulunana kadar Suriye için Türkiye olarak açık kapı politikamıza devam edeceğiz. Onlara güvenlik sağlayacağız. Bunu bir zorunluluk değil insani görev olarak gerçekleştireceğiz ."


Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2014, 02:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER