Marmara Afet Koordinasyon Merkezi Açıldı

Türkiye ve dünya genelinde meydana gelebilecek afetlere hızlı müdahale edebilmek amacıyla Bursa'da inşa ettiği Marmara Afet Koordinasyon Merkezi, Marmara Depremi'nin yıl dönümünde dualarla hizmete girdi.

Marmara Afet Koordinasyon Merkezi Açıldı

İHH  İnsani Yardım Vakfı'nın  Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin destekleri ile  Osmangazi'de inşa ettiği  Marmara  Afet Koordinasyon Merkezi,  Marmara Depremi'nin yıldönümü olan 17 Ağustos'ta geniş bir katılımla açıldı.

Kur'an'ı Kerim tilaveti ile başlayan açılış törenine AFAD ve UMKE ekiplerinin yanı sıra  Yalova  Milletvekili  Fikri Demirel,  Uşak  Milletvekili  Alim Tunç,  Bursa  Milletvekili  Zekeriya Birkan,  Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı  Recep Altepe, İHH Genel Başkanı  Bülent Yıldırım,  Bursa Vali Yardımcısı İbrahim Avcı,  AK Parti  Yalova İl Başkanı  Yusuf Ziya Öztabak ve çok sayıda davetli katıldı.

"BUGÜNE GELENE KADAR ÇOK SIKINTILAR ÇEKTİK"

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye ilk olarak  Bursa İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı  Hasan Hüseyin Kaptan çıktı. Selamlama konuşması yapan Kaptan, 18 yıl önceki dramı unutmadıklarını söyledi. Kaptan, 1999 yılında yaşanan depremde devlet ve STK'ların sınıfta kaldığını ve olası bir depremde tekrardan bu tablo ile karşılaşmamak amacıyla bu merkezi inşa ettiklerini belirtti. 2011 yılında meydana gelen  Van depremi sonrasında bu projenin mutlaka hayata geçmesi gerektiğine kanaat getirdiklerini anlatan Kaptan, bugüne gelene kadar çok sıkıntılarla karşılaştıklarını ama  Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla bu sıkıntıları da aştıklarını ifade etti.

"Aradan yıllar geçti ve bugün buradayız"

Daha sonra ise kürsüye İHH Genel Başkanı  Bülent Yıldırım çıktı. Afet Merkezi'nin açılışını yapabiliyor olmaktan dolayı Allah'a hamd ettiğini belirten Yıldırım, sözlerine şu şekilde devam etti:

" Marmara Depremi sonrasında  Pakistan'da da bir deprem meydana gelmişti. Bizler de bölgeye giderek ülkeyi havadan tarama imkânı bulmuştuk.  Marmara depremi sonrasında edindiğimiz tecrübe ile  Pakistan depreminde birçok çalışmaya öncülük etmiştik. Aradan yıllar geçti ve bugünlere geldik. Şimdi bugün burada da eğitimler yapılacak ve dünyanın her yanında meydana gelen gönüllülerimiz, afetlere hızlı bir şekilde müdahale etme imkânı bulacaklar. Bundan dolayı mutluyuz. İnşallah hayırlara vesile olacaktır."

"İHH'YA 'İYİ Kİ VARSINIZ' DİYORUZ"

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı  Recep Altepe ise  Marmara Bölgesi'nin deprem bölgesi olduğunu belirterek afet merkezinin  Bursa'da inşa edilmiş olmasından dolayı projeyi oldukça anlamlı bulduğunu belirtti. Altepe, "İşlerini en iyi şekilde yapan İHH'ya 'iyi ki varsınız' diyoruz. Biz biliyoruz ki onlar bu işi ibadet niyetiyle yapıyorlar. Katkı sağlayan tüm kuruluşlara teşekkür ediyorum" dedi.

"GÜCÜMÜZE GÜÇ KATILDI"

Bursa Vali Yardımcısı İbrahim Avcı da  Bursa'da AFAD ve UMKE haricinde faaliyet gösteren 30'a yakın STK olduğunu ve İHH'nın açtığı merkezle birlikte bu güce güç katılmış olduğunu belirtti. Avcı ayrıca İHH'nın yurtiçi ve yurtdışı faaliyetlerinden ötürü vakfa teşekkürlerini sundu.

"EĞİTİM İÇİN ANKARA'YA GİDİLİYORDU"

Merkezin önemine vurgu yapan  Bursa  Milletvekili  Zekeriya Birkan daha önce  Bursa'daki İHH Gönüllülerinin eğitim almak için  Ankara'ya gittiklerini ve çok zorluklar çektiklerini fakat artık buna gerek kalmadığını söyledi. Birkan,  Bursa'da ve komşu illerdeki gönüllülerin bundan sonra kolaylıkla  Marmara  Afet Koordinasyon Merkezi'nde eğitimlerini tamamlayabileceklerini ifade etti.

"BU İŞLER KOLAY DEĞİL"

"Açılışını yaptığımız bu merkez, devletle milletin el ele olduğunun bir kanıtıdır" diyen  Yalova  Milletvekili  Fikri Demirel, "İHH  İnsani Yardım Vakfı'nın yaptığı faaliyetler burada saymakla bitmez. Dünyanın her ülkesine uzanıyorlar. Bu işler kolay işler değildir" dedi.

"TOPLUMUMUZ BİLİNÇLENECEK"

UŞAK MİLLETVEKİLİ ALİM TUNÇ İSE ŞÖYLE KONUŞTU:

"Siz de biliyorsunuz ki geçmişte sadece  Kızılay vardı.  Kızılay hala var elbette lakin buna ek olarak da bir sürü STK'mız var hamd olsun. İşte bugün de burada açılışı yaptığımız merkez, başta büyükler ve çocuklarımız olmak üzere toplumun tüm kesimlerini deprem konusunda bilinçlendirme hususunda var gücüyle çalışacaktır. Bundan dolayı mutluyuz."

KÖPEKLİ ARAMA BİRİMİ

Konuşmaların ardından İHH Köpekli Arama Birimi alanda bir gösteri düzenledi. 2016 yılında faaliyetlerine başlayan birimde eğitimleri devam eden enkazda canlı arama köpeği Labrador cinsi Marsi ve iz takip köpeği Duman, izleyicilerine hünerlerini sergiledi.

OLASI AFETLERE HAZIRLIK

17 Ağustos Depremi,  Türkiye'nin afetle mücadelesi açısından önemli bir dönemeçti. Devlet kurumlarının ve sivil toplum örgütlerinin algısını ve afetlere bakışını büyük oranda değiştiren  Marmara Depremi, olası afetler için yeni, kapsamlı hazırlıklar yapılmasını sağladı. Afetlerin gerçekleşmesinin kaçınılmaz olduğundan hareketle, önlemler almayı ve afet etkilerini azaltmayı amaçlayan İHH da bu doğrultuda hareket ediyor.

Kurulduğu günden bu yana herhangi bir afet durumunda, en az zarar için en hızlı ve etkin şekilde bölgeye ulaşmayı hedefleyen İHH'nın son olarak hayata geçirdiği projelerden biri ise  Bursa'da inşa edilen  Marmara Afet Koordinasyon Merkezi.

İHH olası bir  Marmara depremini de göz önüne alarak, acil durumlarda, başta  İstanbul olmak üzere  Türkiye ve dünya genelinde meydana gelebilecek afetlere müdahale edebilmek amacıyla  Bursa'da  Marmara  Afet Koordinasyon Merkezi'ni inşa etti. Afet yönetiminin önemli unsurlarından olan planlama ve zarar azaltma süreçlerinin hızlandırılmasına katkı sağlayan  Marmara  Afet Koordinasyon Merkezi, İHH'nın afetlere müdahale gücünü artıyor.

STK BAZINDA İLK PROJE

Afet koordinasyon ve acil yardım eğitim merkezi olarak kullanılması planlanan  Marmara  Afet Koordinasyon Merkezi, sivil toplum kuruluşları bazında hayata geçirilen ilk proje olma özelliğini taşıyor.

Afet durumunda, insanlara ulaşabilmek, zararlarını azaltabilmek için yönetim ve koordinasyon sağlanabilecek eğitimli bir ekip ve gerekli ekipmanların var olması gerekiyor. 2013 yılında temeli atılan  Marmara  Afet Koordinasyon Merkezi'nin amacı, gerekli olan ekip ve ekipmanlarla olası afet durumunda acil yardım ve arama kurtarma faaliyetleri için hazırlıklı olmak.

Acil durumlara hızlı müdahale

4,2 dönüm arazi üzerinde inşa edilerek 7200 metrekarelik kullanım alanına sahip olan  Marmara  Afet Koordinasyon Merkezi, gıda, giyecek ve diğer temel ihtiyaç malzemelerin, acil yardım ve arama kurtarma ekipmanları gibi lojistik hizmetlerin, acil yardım ve arama kurtarma eğitimlerinin verebileceği donanıma sahip. Merkezde, verilmesi planlanan eğitimler için 3 ayrı derslik de bulunuyor. Binada ayrıca 60 kişilik misafirhane ve 2 adet de konferans salonu bulunuyor.

Merkez, bulunduğu konum itibariyle olası bir deprem esnasında hem ana arterlere hem de kara, deniz ve hava yolu ulaşımına yakınlığıyla ilk müdahalenin hızlı bir şekilde yapılmasına imkân tanıyor.

İçerisinde barındırdığı sınıflarda, AFAD ve Valilikler ile koordine halinde eğitimlerin verilmesi planlanan merkezde, her dönem, yeni acil yardım ve arama kurtarma ekiplerinin kurulması hedefleniyor.

7/24 hizmet

35 TIR'lık malzeme kapasiteli depo, 200 kişilik sığınak, 2000 kişilik yemek hazırlama kapasiteli mutfağa sahip olan merkez, herhangi bir afet durumunda ilk müdahalelerin sağlanmasına öncülük edecek güvenli bir yapı.

Isı, duman ve yangın dedektörleri, kör noktasız kameralar ve tam güvenlik sistemiyle donatılan merkez 24 saat 365 gün hizmet verebiliyor.

Acil durumlarda AFAD, Valilik, Emniyet gibi kurumlarla koordinasyon kurabilecek telsiz sistemleriyle donanımlı.

Olası afet durumundaki kesintilere karşı 33 ton temiz kullanım suyu ve 150 ton yangın söndürme suyu kapasiteli su deposu bulunuyor.

Tüm yurdu kapsaması planlanıyor

Toplantı, konferans salonları ve kriz odasıyla, bir taraftan yeni önlemlerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılırken, öte yandan bölgelerdeki afetlerin yönetimi ve koordinasyonu sağlanıyor. Halkın ve özellikle gençlerin konuyla ilgili bilinçlendirilmesine yönelik eğitim planlamaları da çalışmalar arasında yer alıyor.

11 ilde Arama Kurtarma Birliği

İHH  İnsani Yardım Vakfı Acil Yardım Birimi'nin hâlihazırda 11 ilde Arama Kurtarma Birliği, 45 ilde Acil Müdahale Gücü, 135 kişiden oluşan Acil Durum Yöneticisi ve 2 bin 215 kişilik de Afet Gönüllüsü bulunuyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER