32 Ülkeden 60 Gazeteci AFAD’ı Ziyaret Etti

Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile AFAD arasında imzalanan, AFAD faaliyetlerinin uluslararası kamuoyuna daha iyi duyurulmasını amaçlayan protokol çerçevesinde 32 ülkeden 60 yabancı basın mensubu AFAD’ı ziyaret ettiler. Ziyarette Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Yardımcısı Sn. Şimal Bulguroğlu, Başbakan Yardımcılığı Basın Müşaviri Sn. Faruk Demirel ve ilgili daire başkanları da hazır bulundular.

32 Ülkeden 60 Gazeteci AFAD’ı Ziyaret Etti

Kolombiya, Güney Kore, ABD, Sırbistan, Azerbaycan, Özbekistan, İngiltere, Arjantin ve daha birçok ülkenin basın-yayın kurumlarında görev yapan gazeteciler, AFAD Kriz Merkezi’nde Başkanımız Sn. M. Halis Bilden’in yaptığı sunumu dinlediler. Sunumun ardından kısa bir konuşma yapan Sn. Bilden, “Sizleri niçin misafir ediyoruz? Kamplarımızı gezdiğiniz zaman nedenini açık ve net şekilde öğreneceksiniz. Türkiye Cumhuriyeti, tarihinden aldığı “Mazlumlara ve mağdurlara yardım” misyonuyla her dönem bir umut ışığı oldu. 1900’lerin başındaki Balkan Savaşları, 1870’lerdeki Osmanlı-Rus savaşı, 1. Ve 2. Körfez Savaşları döneminde Türkiye komşularının sığındıkları güvenli bir liman olarak görüldü. Milyonlarca göç aldık, almaya devam ediyoruz. Hiçbirini geri çevirmedik. Beslendiğimiz gelenek buna müsaade etmez. Tüm bunların uluslararası kamuoyuna yansımaları ise ne yazık ki çok yetersiz. Biz büyük ve köklü bir devletiz. Fakat uluslararası camianın özellikle Suriye krizine bu kadar kayıtsız kalmasını da doğru bulmuyoruz. Özellikle Avrupa kamuoyu, Suriye krizinin içeriği, boyutu ve yarattığı tehditler konusunda fazla bilgi sahibi değil. Unutmayınız, Batı dünyasının stratejik partneri Türkiye ne kadar güvende ve huzurlu olursa Avrupa’da o kadar güvende ve huzurlu olacaktır. Tarih bizi doğu milletleriyle bağladığı gibi dünyanın geri kalan kısmıyla da bağlamıştır. Stratejik konumu çok hassas bir ülkeyiz. O yüzden Suriye’deki yaşanan krizin ve çevresine yansımalarının tüm dünyaya duyurulması herkesin çıkarına olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Sunumun ardından soru-cevap kısmına geçildi.

Uluslararası basında çıkan, “Türkiye’nin bazı sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerine izin vermediği” yönündeki iddialar da AFAD Başkanı Sn Bilden’e de soruldu. Türkiye’nin her türlü sivil toplum kuruluşuna işbirliği yapılması kaydıyla sınırsız destek verdiğini ifade eden Sn. Bilden, Körfez ülkelerinden birçok Avrupa ülkesine kadar STK’lar aracılığıyla Türkiye’ye ulaştırılan yardımların Suriyelilere aktarıldığını belirtti.

“İyi ya da kötü STK diye bir şey yoktur.” diyen Başkanımız Sn. Bilden, “Bizim ülkemizin de her ülkede olduğu gibi bazı kuralları var. O kurallara uyan ve işbirliği yapan sivil toplum kuruluşlarına her türlü desteği vereceğimizi buradan ilan ediyorum.” şeklinde konuştu.

Suriyeli çocukların eğitim sistemi ve eğitim diliyle alakalı bir soruyu yanıtlayan Sn. Bilden, “Suriyeli çocukların kendi dilleriyle, kültürleriyle eğitim görebilmelerini sağladık. İlkokulda okuyan çocukların oranı %99. Sizin vasıtanızla dünyaya tekrar seslenmek istiyorum. Bu çocukların eğitimleri çok önemli. Eğer mülteci çocukları eğitimle buluşturamazsak içinde bulunduğumuz coğrafya ve dünya tehlikeli bir hale gelebilir. Nihayetinde eğitim-öğretim görmeyen her çocuk terör ve suç örgütlerinin üyesi olabilme potansiyeline sahip olur. Kayıp bir nesil yetişmesini engellemeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği’nin mülteciler için Türkiye’ye sözünü verdiği 3 milyar Avro ile ilgili soruya Sn. Bilden, “Sözü verilen miktarın 1.6 avrosu sözleşmeye bağlandı. Sözleşmeye bağlanan miktarın ise 810 küsür milyon Avrosu kurumlarımızın hesaplarına geçti. Kalan diğer meblağ ise prosedürlerden ötürü henüz hesaplarımıza aktarılmadı. Avrupa Birliği’yle ilgili sürecimiz özet bir şekilde budur.” Diye konuştu.

Birleşmiş Milletler’den mültecilerle ilgili yardımlarda kullanılmak üzere 526 milyon Amerikan doları geldiğini ifade eden Sn. Bilden, “Mülteciler Yüksek Komiserliği, UNICEF ve diğer yardım kuruluşlarının toplam katkısı 526 milyon dolarda kaldı. Üç buçuk milyon mültecinin bizim ülkemize maliyeti, her yıl 5 milyar dolar civarında. Her yıl bütçemize bu kadar bir yük getiriyor.” ifadelerini kullandı.  

Fırat Kalkanı Harekatı’nın önemine de değinen Sn. Bilden, “Dünyanın bu harekata bakıp, iyi analiz edip, örnek alması gerektiğini düşünüyorum. Bir bölge terörden ve teröristlerden nasıl temizlenir, Fırat Kalkanı Harekatı işte buna çok güzel bir örnektir.” diye konuştu.

AFAD yerleşkesindeki uluslararası basın buluşması, toplu hatıra fotoğrafı çektirilmesinin ardından sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER